pozadie
  • Dnes má meniny: Gizela
  • Zajtra: Viola

Edukácia

Home

Čo je to Malware

18. marec 2024 17.42.06

Malware

ilustračný obrázok k článku

Čo je to malwar (malvér)?
Malware je spojenie anglických slov „malicious“ a software. V preklade to znamená škodlivý softver. Malvér zahŕňa všetky možne bezpečnostné hrozby, akým Vás teda skôr Váš počítač, útočníci ohrozia. Za pojmom malvér najčastejšie sa skrývajú hrozby ako sú trójske kone, ransomware, vírusy, červy a bankový malvér, Phishing, Spyware.   V každom prípade sa jedná vždy nekalí úmysel Vám nejako ublížiť. 
Malware teda rozdeľujeme na:

  1. Klasické počítačové vírusy
  2. Internetové červy
  3. Emailové červy
  4. Trójske kone
  5. Dialery
  6. Spyware
  7. Adware
  8. Spam
  9. PopUp a Hijackery
  10. Hoax
  11. Phishing
  12. Pharming
  13. Spoofing

O jednotlivých malvéroch sa podrobne venujem alebo budem venovať v samostatných článkoch. V tomto článku je to všeobecné. 
V tomto článku sa budem venovať

Ako malvér funguje?
Útočníci alebo teda autori sú kreatívny. Niekedy sa jedná o „neškodnú“ zábavu ktorá Vám síce neuškodí, len Vás otravuje napríklad spúšťaním vyskakovaniach okien z reklamami (adware) alebo Vám môžu spomaliť Váš počítač alebo telefón lebo sledujú Vašu aktivitu (spyware).  No vo na 99% Vás môžu obrať o vaše súkromie v podobe, že vám kradnú fotky alebo sledujú Vašu aktivitu za počítačom. No môžu Vás aj obrať o peniaze v podobe, že sa Vám niekto nabúra do internet bankingu. A stáva sa že vám zaheslujú vaše osobné súbory (fotky, dokumenty a pod) a pýtajú peniaze a takto Vás vydierajú a sľubujú, že ho potom odomknú aby ste opäť mali prístup k súborom.(ransomware)
Za ich šírenie niekedy môže aj Vy že si neaktualizujete software vo vašom počítači (napr. Windows), alebo telefóne. O aktualizáciu sa venujem v samostatnom článku. Malvér sa skrýva aj zdanlivo legitímnych  aplikáciách ktoré si stiahnete a nainštalujete. 
Dobre vypracovaný e-mail so škodlivými prílohami sa ukázali za najčastejší a zároveň lacným spôsobom ako Vás môžu ohroziť a šíriť sa ďalej. Na dosiahnutie konečného cieľa stačí jedno kliknutie na prílohu, alebo na „pútavý“ odkaz.


Ako sa chrániť?
No pred väčšinou vás ochráni kvalitný antivírus, ale pred niektorými Vás neochráni nič hlavne pred takými ktoré si sami nainštalujete (otvorením prílohy alebo kliknutím na odkazy v maili),  alebo potvrdíte inštaláciu a tým si infikujete sami počítači alebo v telefóne.  No, ale snažte  sa držať týchto pravidiel.

  • Prvom rade je udržiavať softvér vždy aktualizovaný. Takže neodkladať aktualizácie, vrátane operačného systému a všetkých aplikácii. Bližšie o aktualizácii sa venujem v samostatnom článku.
  • No týmto spôsobom sa však nezabezpečíte dostatočnú ochranu pred všetkými existujúcimi hrozbami. Ale ak vám príde e-mail neklikať hneď na všetky odkazy v maily alebo neotvárať všetky prílohy. Veľakrát sa stáva, že práve malware zneužije adresu vášho známeho a cez neho sa šíri ďalej.
  • Nenavštevujte nebezpečné stránky. Zabezpečene stránky sú stym zámkom v adresnom riadku.
  • Nesťahujte programy na sťahovanie hudby, filmov a programov. Snažte sa vyhnúť stránkam s pornografiou, stránkam s mp3 hudbou, filmami, licenčnými kľúčmi a podobne.
  • Kúpte si externé úložisko alebo využite niektoré s platených cloudových riešení. Čo je to cloud a aké sú jeho výhody sa venujem v samostatnom článku. Pokiaľ sa rozhodnete pre externý disk tak, pravidelných intervaloch zálohujte svoje dáta(súbory). Najlepšie je ak hneď ako uložíte svoje nové fotky do svojho počítača uložte ich aj na externý disk. Možno sa vám to zdá zbytočné mať na dvoch miestach no ak napadne útočník váš počítač neprídete o svoje súbory. Čo nie je pripojené k internetu je teda off—line je ďalším spôsobom ako čeliť malvéru.  A jednoduchšie sa vám podarí nahradiť všetky údaje, ktoré by boli útočníkom poškodené, alebo zašifrované.( ransomwar )
  • Nezverejňujte svoju emailovú adresu. Vaša e-mailová adresa je Váš osobný údaj. Veľmi dobre si rozmyslite, komu (do akého formulára ju vyplníte). Používajte radšej niekoľko adries (jednu pre priateľov a druhú na vyplňovanie do formulárov). Alebo ak je sa jedna o jednorazove poskytnutie e-mailu použite dočasný mail. Napríklad: https://10minutemail.com/
  • Neotvárajte neznáme prílohy. Ak neotvoríte spustiteľnú prílohu e-mailu, nemôžete dostať e-mailový vírus. Preto radšej všetky cudzojazyčné emaily vymazávajte. Vírus však môžete dostať i od rodiny či priateľov bez toho, že by vedeli, že vám taký e-mail poslali. Pred otvorením podozrivej prílohy emailu si radšej overte či Vám ju dotyčný chcel poslať. Vírus sa môže skrývať aj v obrázku.
  • Znížte svoje oprávnenie. Nikdy nepracujte s internetom a poštou s oprávneniami správcu počítača. Oprávnenie správcu počítača umožňuje trójskym koňom dokonalé maskovanie. Takéto oprávnenia sa dajú nastaviť Windows 8 a novších. Svoje oprávnenie môžete znížiť vytvorením nového konta s obmedzenými právami. Pod takto vytvoreným kontom nebudete mať právo inštalovať nové programy do počítača a meniť niektoré nastavenia systému. Ak tak budete chcieť urobiť, tak sa odhláste zo systému a prihláste sa opäť pod kontom správcu. Pod kontom správcu však nechoďte na internet ani nečítajte poštu.

Roman Laššu (WebAdmin)

Tag Cloud

Sústreďujem sa na prácu s ľuďmi s úsmevom na tvári a nadšením v srdci. Môj záujem o techniku a v informačné technológie ma vedú k neustálemu objavovaniu nových možností a riešení. Milujem výzvy a vždy som pripravený naučiť sa nové veci, pretože verím, že vzdelanie je kľúčom k osobnému rozvoju, rastu a úspechu.