pozadie
  • Dnes má meniny: Gizela
  • Zajtra: Viola

Edukácia

Home

Starostlivosť o batériu

22. marec 2024 17.45.41

Starostlivosť o batériu

ilustračný obrázok k článku

Zdroj: px.com


Vo väčšine dnešných moderných smart zariadeniach nájdeme batérie na báze litia. Stretneme sa s nimi v laptopoch, telefónoch, tabletoch, fotoaparátoch, hodinkách, náramkoch. Ale sú aj v zariadeniach ako sú vŕtačky, kosačky a iné zariadenia nie len do záhrady. A samozrejme aj elektromobiloch, v elektro kolobežkách a elektro bicykloch. Takéto batérie sú označené Li-ion alebo Li-pol. Niektorý z nás si pamätajú rituál, keď sme priniesli nový telefón domov tak sme najprv museli batériu vybiť a následne nabiť. A v predajni nás poúčali aby sme batériu vždy vybili a úplne nabili.

V tomto článku sa venujem nasledujúcim otázkam.

 



 

Mýty a tvrdenia o nabíjaní batérie

  • Batériu treba pred nabíjaním vybiť

 Toto tvrdenie už dávno neplatí je to teda mýtus. Súčasne batérie lítiovo-iónové (Lio-ion) alebo lítiovo-polymérové (Li-pol) nemajú tzv. pamäťový efekt ako mali nikel-metal-hydridové batérie (NiMh). Aj keď je pravda, že v niektorých zariadeniach sa s nimi ešte aj dnes môžeme stretnúť. O spôsobe nabíjania Li-ion a Li-pol batérii sa venujem v článku nižšie.

  • Batériu treba naformátovať

Najväčší mýtus pri súčasných batériách je ich formátovanie. Nové batérie nemusíte formátovať. Mnohý skôr narodení si spomínajú, že pri starších batériách typu NiMh platilo aby sme dosiahli ich plnú deklarovanú kapacitu, sme ich museli formátovať. Pri moderných zariadeniach toto pravidlo neplatí a práve naopak neodporúča sa. Prečo je tomu tak sa venujem v článku nižšie

  • Batérii najviac škodí chlad

Aj toto tvrdenie je mýtus. Napriek tomu, že Vám v chladnom prostredí kapacita batérie klesá, je tvrdenie o škodlivosti chladu mýtus. Batérii škodia práve naopak vysoké teploty nad 35°C. Optimálna teplota pre batérie je v rozmedzí 0 - 35°C.

 



 

Tak ako sa chovať k súčaným batériam

 Súčasným batériám najviac škodí keď sú úplne vybité a dlhodobo im neprospieva ani stav keď sú dlhodobo nabité na 100%. Batérii najviac prospieva ak sa ich kapacita udržuje v úrovni 50% až 75 %. V takomto stave nabitia batérie skladovať pri ich nepoužívaní. Nezabudnite ale zariadenie vypnúť aby sa batéria nevybíjala.
 Pri bežnom, alebo teda každodennom používaní bude mať batéria dlhšiu životnosť ak jej stav budete udržiavať v rozsahu 20-85%. V niektorých smart zariadeniach viete nastaviť aby sa nabíjanie vyplo ak dosiahne určitú percentuálnu úroveň nabitia.
 Ak zariadenie rozhodnete na dlhšiu dobu odložiť/uskladniť s vybitou batériou, batérii uškodíte. Batéria sa samovoľne vybíja aj keď ju nepoužívate. Síce veľmi pomaly, ale predsa. Takže pri takto odloženej batérii, batéria môže časom sa vybiť do stavu hlbokého vybitia. V dôsledku takéhoto stavu nebude schopná uchovávať energiu a v horšom prípade sa môže stať, že ju už ani nenabijete. Naopak ak batériu uskladníte plne nabitú, tá môže časom stratiť čas svojej kapacity, čim sa skráti jej výdrž.
 Pri dlhodobom uskladnení sa odporúča občas skontrolovať stav nabitia (ak to zariadenie umožňuje) aby ste predišli podbitiu. Teda ich nenechať klesnúť pod hranicu 20% a snažiť sa ich skladovať v spomínanej hranici 50%-75%. Batéria ktorá sa nedá vybrať odporúčam stav nabitia kontrolovať cca pol roka. Pri vyberateľných batériách kontrolu robte približne 10 až 12 mesiacov.
 Každá batéria starne či ju používate, alebo nie. Batéria starnutím stráca svoju pôvodnú kapacitu. Rýchlosť starnutia je ovplyvnená vyššou teplotou, vyšším stavom nabitia, vyšším nabíjacím prúdom (rýchlo nabíjačky), a aj vyšším vybíjaním prúdom.
Ak zariadenie s batériou, alebo samotná batéria je dlhodobo vystavená teplotám nad 35°C, môže časom dôjsť poklesu kapacity, alebo jej trvalému poškodeniu. Ešte viac batérii škodí aj je nabíjaná pri teplote okolia prevyšujúcu 35°C. Kedy môže dôjsť ešte väčšiemu poklesu kapacity. Čo v praxi znamená, že Vám zariadenie na jedno nabitie vydrží kratší čas. Preto sa snažte vyhnúť nabíjaniu pri takýchto teplotách
Batériu môže poškodiť aj dlhodobé skladovanie pri teplote vyššej ako je 35°C
V zime si môžete všimnúť, že má batéria nižšiu kapacitu tj., že Vám vydrží kratšie. Je to, ale len dočasne. Keď sa prevádzková teplota dostane na bežnú izbovú teplotu jej kapacita sa obnoví. Preto odporúčam v zime nosiť telefón vo vnútornom vrecku oblečenia.

 



 

Čo robiť alebo nerobiť keď si prinesiete nové zariadenie domov.

Keď si prinesiete nové zariadenie s Li-ion alebo Li-pol batériou normálne používajte a keď kapacita baterie sa blíži k 20% pripojte ho k nabíjačke a z nabíjačky odpojte pri 85%. Opakujem a zdôrazňujem, že úplné nabitie a vybitie batériám neprospieva. Niektorý z Vás možno budú namietať a argumentovať, že Vám zariadenie po niekoľkých dňoch, alebo týždňoch vydrží dlhšie. A áno máte pravdu. Ale nie je to preto že batéria je naformátovaná, ale preto že Vám zariadenie zovšednelo. Menej sa s nim hráte alebo inak povedané zoznamujete.
Väčšina moderných zariadeni ma možnosť nastaviť nabíjanie aby sa vyplo ak dosiahne hranicu 85%. Takúto možnosť majú aj intelegentné nabíjačky k vašim prístojom a nástrojom. Ak máte notebook trvalo pripojení k nabijačke tak v mnohých je pomocný softwer v ktorom to viete tiež nastaviť. A pri takto trvale pripojených notebookoch odporúčam nastaviť hranične body zapnuť nabíjanie ak kapacita klesne na 70% a vypnúť pri 85%.

 



 

Originalne alebo alternatívne batérie

Väčšina, z nás stojí pred dilemou pri kúpe novej baterky do svojho fotoaparátu, alebo iného zariadenie či kúpiť originálnu "značkovú" alebo neoriginálnu ktorá je niekedy mnohonásobne lacnejšia. V niektorých odborných testoch sa pri náhradných batériách namerala priemerne o 13% nižšia kapacita aká bola deklarovaná. Výrobcovia samozrejme tvrdia, že originálne batérie majú špeciálne obvody a sú pre ich zariadenie vhodnejšie preto negarantujú ak by sa používaním neoriginálnej batérie mohol poškodiť prístroj (notebook, fotoaparát a iné.) Nie som odborník v tejto oblasti takže Vám poradiť či originálnu alebo neoriginálnu batériu kúpiť, No môžem Vám povedať len moju skúsenosť a svoj názor si spravte sami. Do svojho staručkého notebooku keď mu už skončila záruka som kúpil neoriginálnu baterku 2x, lebo do originálnej batérie sa mi nechcelo investovať. Bol som spokojný, ale tá vydrž nebola taká ako by som očakával. Ak Vám môžem odporučiť ak môžete investujte radšej do originálnej. Samozrejme aj neznačkové batérie ktoré sa predávajú na našom trhu sa dôsledne testujú, napriek tomu sa môže vyskytnúť problém ako originálnych aj neoriginálnych batériách. Mnohý si určite ešte pamätáte nedávnu aféru, keď pre horiace a vybuchujúce batérie musel byť stiahnutý z trhu vlajkový smartfón. No za žiadnych okolností Vám neodporúčam kupovať na čínskych stránkach. No je To na každom z Vás ako sa rozhodnete. Ale ak sa budete držať mojich odporúčaní ako sa starať o batériu mala by vám batéria vydržať dlho.

Roman Laššu (WebAdmin)

Tag Cloud

Sústreďujem sa na prácu s ľuďmi s úsmevom na tvári a nadšením v srdci. Môj záujem o techniku a v informačné technológie ma vedú k neustálemu objavovaniu nových možností a riešení. Milujem výzvy a vždy som pripravený naučiť sa nové veci, pretože verím, že vzdelanie je kľúčom k osobnému rozvoju, rastu a úspechu.